Internacionális kiállítással és emlékéremmel is tisztelegnek az idén 120 éves halasi csipke előtt

Internacionális kiállítással és emlékéremmel is tisztelegnek az idén 120 éves halasi csipke előtt

Internacionális kiállítással, emlékéremmel, csipkealbummal és az Öltözetünk dísze a csipke című pályázattal is tisztelegnek Kiskunhalason az idén 120 éves halasi csipke előtt.

Szécsiné Rédei Éva, a kiskunhalasi Csipkeház és Csipkemúzeum igazgatója a sajtó képviselőinek közölte: május 6-án nyílik meg a településben már tradícióknak megfelelő internacionális csipkekiállítás, aminek díszvendége Horvátország lesz. Az itt készült kézimunkák közt előtérbe állított helyen mutatják ezt követően be a Kiskunhalas testvértelepülésén, a csipke településének is nevezett horvátországi Lepoglavában készült munkákat.

A három héten át várja az érdeklődőket tárlathoz kapcsolódóan a magyarországi csipkekészítők körében meghirdetik az Öltözetünk dísze a csipke című pályázatot. A hirdetményre olyan eltérő technikákkal készült csipkéket várnak, amelyek a szokásoknak megfelelő és a korszerű öltözetet páratlanná, különlegessé teszik. Többek között gallért, zsabót vagy mandzsettát tervezhetnek a jelentkezők, de elfogadnak csipkével díszített ruhákat is. Valamennyi pályamunkát bemutatják ezután a prezentáció ideje alatt.

A Csipkeház elképzelései közt egy „120 éves a halasi csipke” felirattal ellátott emlékérem kibocsátása is megjelenik, amelyiknek egyik oldalán Pajorné Berta Györgyi köralakú csipketerve lesz érzékelhető, a Fantáziavirágos titulussal rendelkező. Az érem másik oldala mindazonáltal Dékáni Árpád és Markovits Mária szobrát jeleníti ezután meg.

Az intézmény tervei közt megjelenik egy színes, képekkel gazdagon illusztrált, új, a halasi csipke történetét bemutató album kiadása is.

Az igazgató beszámolt arról is, hogy a halasi csipke a közelmúltban állandó tárlatot kapott Lakiteleken, a korszerű Hungarikum kiállítóházban. Ezen kívül a Csipkeház és a Halasi Csipke Közalapítvány felkérést kapott egy időszaki bemutató megrendezésére Székesfehérváron, az Aranybulla 600. évfordulójára rendezett rendezvény részeként. Valamint ősszel Belgiumban, az év végén mindazonáltal Budapesten mutatják ezt követően be a halasi csipkét.

Közölte, a kiskunhalasi Csipkeház és Csipkemúzeum műhelyében pillanatnyilag 11 csipkevarró dolgozik. Ezenkívül, hogy emléket állítanak és bemutatják a csipkevarrás folyamatát értékesítésre is készítik a csipkét.

Szécsiné Rédei Éva nyomatékosította, hogy maga a kész csipke és a készítés technikája is védett, amely csak Kiskunhalason tanulható. A hatvan eltérő öltéssel varrt halasi csipke alapjainak elsajátításához legalább egy év, a nagyobb munkák készítéséhez viszont három-négy év ismeretszerzés és gyakorlás létfontosságú – mondta.

Az intézményvezető hívta fel a figyelmet, a halasi csipke megálmodója Dékáni Árpád, a helyi református gimnázium rajztanára volt, aki 1902-ben alkotta meg az első mintarajzokat. Ezeket alapul véve a kiskunhalasi származású Markovits Mária varrónő alkotta meg a csipkéket, a hímzésből modernizált rendhagyó technika alkalmazásával. Az első halasi csipkéket 1902 decemberében a Magyar Iparművészeti Társulat karácsonyi kiállításán mutatták be. A magyar varrott csipke újszerűen hatott, és külföldön is hamar kedveltté vált, tudniillik ezelőtt főként a vert csipkét készítették.

mti