Idegsejteket védő gyógyszerhatóanyagokat fejlesztettek Szegeden

Idegsejteket védő gyógyszerhatóanyagokat fejlesztettek Szegeden

Idegsejteket védő, gyulladáscsökkentő új gyógyszerjelölt vegyületcsalád fejlesztésén dolgoztak uniós támogatással több mint négy éven át a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) mesterei – tájékoztatta a egyetemi intézmény közkapocslati igazgatósága a sajtó képviselőit.

Az információ alapján az agyi sejtek – elsődlegesen idegsejtek – pusztulásával járó folyamatokat a korábbi gyógyszerek és kezelések nem akadályozzák meg, így az olyan demenciával, emellett a mozgási funkciók leépülésével járó betegségeknek, mint az Alzheimer-, Parkinson-, Huntington-kór, amiotróf laterális szklerózis, prion betegségek, nincs oki terápiája.

Új felismerés, hogy valamennyi ilyen betegségben kialakul az agyszövet krónikus, elhúzódó gyulladása, melyet a hagyományos gyulladásgátló gyógyszerek nem tudnak meggátolni. Így a konzorcium célkitűzése az volt, hogy egy valamennyire új receptorfehérje, a szigma-1 aktiválására alkalmas vegyületeket azonosít, azonfelül újakat is tervez, ezután megvizsgálja ezek élettani és farmakológiai hatásait.

Fizikusok, vegyészek, gyógyszerészek, biológusok, orvosok egymásra épülő, összehangolt munkájának eredményeképpen négyezer vegyületet magába foglaló saját könyvtárukból, amellett a tervezett új molekulák közül sikerült több olyan új vegyületet azonosítani, és tiszta formában előállítani, amely nagyon sok pre-klinikai kísérletben sejtvédő és gyulladásgátló hatású, tetejébe a vér-agy gáton át képes bejutni az agyba. A hatóanyagok egy része sejtosztódást gátló hatással büszkélkedhet, amíg a vezérvegyület epilepsziásgörcs-gátló hatást is mutat.

A kifejlesztett gyógyszerhordozó rendszerek közt találtak olyat, amely elősegítette a vezérvegyület hatékonyabb bejutását a központi idegrendszerbe. Az orron át alkalmazott készítmény biztosítja a fejlesztés alatt álló hatóanyag közvetlen bejuttatását az agyba a vér-agy gát megkerülésével.

A 15-20 éve egymással közös összefogásban hasonló kutatásokkal munkálkodó csoportok folytatni kívánják az idegrendszeri betegségek megelőzésére és kezelésére potenciálisan alkalmas gyógyszerjelölt anyagaik fejlesztését.

Az SZTE és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat keretében funkcionáló SZBK 11 kutatócsoportjának együttes projektje 720 millió forint uniós támogatással valósult meg.

mti