Henye Péter festményeiből nyílt tárlat a vértesszentkereszti templomromban

Henye Péter festményeiből nyílt tárlat a vértesszentkereszti templomromban

A Vértesszentkereszten látható, az 1200-as években épült román stílusú apátság romjai közt nyitotta meg Henye Péter festőművész kiállítását vasárnap délután az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára.

Fekete Péter azt mondta: a képek alkotója második otthonául választotta a sűrű erdőben fedezhető fel templomromot és 14 éve ott élve védelmezi a területet. Megalapította a Vértesszentkereszt Alapítványt és gondnokaként fenntartja a létesítményt, a tájék elhagyatottsága ellenére gondoskodik a műemlék „értő védelméről”.

Fekete Péter nyilvánosságra hozta, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egymillió forintos segítséget kínál a Vértesszentkereszt Alapítványnak, hogy a kolostorrom értékeit minél szélesebb körben megismertethessék.

A vértesszentkereszti apátságot bencések alapították az 1100-as évek elején a Csákok birtokán, és ők tartották fenn több mint háromszáz esztendeig. A román stílusú nagytemplomot az 1200-as évek elején a bencések építették.

A templom és a mellette épült monostor az 1470-es években ellenben már kis híján lakhatatlanná vált. Pálosok vették keresztül, ezt követően a domonkosok teremtettek ott virágzó életet, végül 1543-ban ők is elmenekültek a török elől.

Az oszmán uralom alatt a hely pusztulásnak indult, ezt követően az 1700-as években térségből származó kastélyok, templomok építéséhez vitték el köveit. Értékes faragott darabjai láthatóak a környéken, példának okáért Tatán az Esterházy-kastély kertjében, de jutott belőlük Csákvárra, Pusztavámra is.

Az 1960-as, ’70-es években a területet nagyrészt feltárták M. Kozák Éva vezetésével, ezt követően a nyolcvanas években bemutathatóvá tették, bár várja az érdeklődőket igazából sosem volt. A templomrom kiterjedése pillanatnyilag hivatalosan omlásveszély okán nem várja az érdeklődőket, mert a térséget alábányászták. Az időnként érkező turistáknak Henye Péter tart tárlatvezetést.

mti, fotó: Bodnár Boglárka