Forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki a Pénzmúzeum megnyitása alkalmából az MNB

Forgalmiérme-emlékváltozatot bocsát ki a Pénzmúzeum megnyitása alkalmából az MNB

A Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont megnyitása alkalmából a 100 forintos forgalmi érme emlékváltozatát bocsátja ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az érmékkel a pénzügyi tudatosság fontosságára, ugyanakkor a Pénzmúzeumra mint valószerű és közérthető ismeretanyag forrására kívánja felhívni a figyelmet a jegybank. A rendkívüli fémpénzek 2 millió példányban kerülnek forgalomba– közölte az MNB a sajtó képviselőivel.

A kibocsátott 100 forintos bicolor érmék névértékes oldala megegyezik a pillanatnyilag forgalomban található, azonos címletű forgalmi érme címletoldalával, a tematikus oldalon ellenben a megszokott címerábrázolást egy új motívum váltja fel.

Az érme előlapján, a középmezőben – lent a körgyűrűbe is átnyúlva – a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontnak helyet adó objektum karakterisztikus részletének ábrázolása megjelenik. Fölötte egy növekedést mutató grafikon stilizált képe, illetve négy heterogén érem érzékelhető. Ezek motívumaikkal – a középkori magyar aranyforintokra utaló Anjou-liliommal, az 1946-ban bevezetett egyforintos érme ikonikus számjegyével, egy földgömbbel, amellett egy mérleg ábrázolásával – a Pénzmúzeum által bemutatott tematikákra és a pénz általános jellemzőire utalnak.

Az érme külső szélén felfedezhető gyöngysorszegélyen belül, köriratban – egymástól egy-egy díszítő ponttal elválasztva – a Magyarország és a Pénzmúzeum felirat, illetve a 2022 verési évszám olvasható. Az érmekép a forint hagyományokon alapuló fejlődését, a gazdaság élénkülését is szemlélteti, mindent összevetve emellett, hogy a Pénzmúzeum ismertségét növeli, az MNB által képviselt értékeket is közvetíti.

Mint a közleményben kiemelik, igazi különlegesség a forgalmiérme-emlékváltozat, mivel a 100 forintos bicolor forgalmi érméken a külső körgyűrűről belső magra túlnyúló motívum még nem szerepelt.

Az érmék technikai paramétereikben megegyeznek a készpénzforgalomban használt 100 forintos érmékkel: a bicolor színesfém érme körgyűrűje 65 százalék réz, 15 százalék nikkel és 20 százalék cink ötvözetéből, belső magja 75 százalék réz, 4 százalék nikkel és 21 százalék cink ötvözetéből készült. Az érme külső átmérője 23,8 milliméter, a külső és a belső rész találkozásánál az átmérő 15,3 milliméter. Az érme peremvastagsága 2,6 milliméter, súlya 8,6 gramm, széle recézett.

A 100 forintos forgalmi érme 2022. évi emlékváltozata 2 millió példányban készül. A jegybank legfontosabb célkitűzése, hogy ezek az érmék a lakosság minél szélesebb köréhez eljussanak, ezáltal a készpénzfizetési forgalomban, a mindennapi vásárlásokon lehet ezt követően velük találkozni.

Szerdán 13 órától a kibocsátást követő három hónapban az MNB lakossági pénztárában (Budapest, I. kerület Krisztina krt. 55.) – korlátozott mennyiségben – címletváltás keretében biztosítja az érmékhez való hozzájutást. Egy partner mindössze 10 érmét válthat.

A modern 100 forintos forgalmiérme-emlékváltozatok díszcsomagolásban és rolniban gyűjtői termékként is megvásárolhatók.

Az első napon készített, verdefényes 100 forintos veretek sorszámozott díszcsomagolásba kerülnek, ebből maximum 12 ezer állítható elő. Az első napi veretek és a gyűjtői rolnik értékesítése a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában kezdődik. Mindkét produktum korlátozottan, vevőnként 2-2 darabos példányszámban lesz megvásárolható a készlet erejéig.

mti