Csaknem 58 millió forintért kelt egy magyar vonatkozású fényképezőgép egy bécsi aukción

Százhatvanezer eurórért (csaknem 58 millió forintért) kelt egy bécsi aukción egy ritkaságnak számító, 1840-ben konstruált Voigtländer Daguerreotype kamera, aminek objektívjét Petzvál József alkotta – tette közzé az eredményt a punkt.hu fotográfiai oldal.

A beszámoló alapján a 37. Leitz Photographica aukciót online tartották. Az árverésre szánt 632 fotótechnikai konstrukció közül a legfrissebb egy 2018-ban készült Leica M 10 Zagato fényképezőgép, ameddig a legrégebbi és egyben legdrágább tétel a Voigtländer Daguerreotype kamera volt.

Petzvál József (1807-1891) 1840 májusában mutatta be azt a megközelítőleg 3,5-es fényerejű objektívjét, aminek leképezése mintegy nagyszerű volt. Az objektív az expozíciós időt töredékére csökkentette. Petzvál József a kamera gyártását az osztrák Voigtländer cégre bízta. Átadta nekik számításait, rajzait és induláskor ellenőrizte a munkák menetét, viszont – vállalkozásbeli ismeretei nem lévén – írásbeli szerződést nem kötött velük. A vállalat már 1840 karácsonyán forgalomba hozta a saját nevével fémjelzett Voigtländer Daguerreotype kamerát, mely a fotózás történetének legfontosabbjai közé sorolható.

Az ágyú alakú Voigtländer Daguerreotype kamerából összesen 600-at adtak el 1842-ig, napjainkra már csak durván számítva tíz van belőle. Ez volt az első alkalom, hogy ilyen típusú fényképezőgépet kínáltak nyilvános aukción – olvasható a fotográfiai oldalon.

Az elárverezett Voigtländer Daguerreotype kamera eredeti állapotban van, soha nem kellett restaurálni vagy helyreállítani, bár hiányosan, talp nélkül került az aukcióra. A szerkezetért az előzetes becslések alapján a szervezők 200-300 ezer eurót vártak, végül az idegen vásárló 160 ezer eurót fizetett érte.

mti