Trenk Ferenc báró múmiája száz év után visszakapta hüvelykujját

Trenk Ferenc báró múmiája száz év után visszakapta hüvelykujját

Több mint száz év után újra egész Franz von der Trenck bárónak, Jókai Mór egyik közismert regényhősének a csehországi Brünnben őrzött múmiája. Bal kezének jó egy évszázada hiányzó, elveszettnek hitt hüvelykujját nyújtotta át a brünni kapucinus templom és kolostor elöljárójának Jirí Stivarnak Pavel Ciprian, a brünni települési múzeum igazgatója.

Az osztrák császári-királyi katonatiszt, szabadcsapat-parancsnok – Jókai Mór A két Trenk című regényének egyik hőse, Trenk Ferenc (a „magyar Trenk”) – a brünni Spilberk várbörtön kazamatáiban eltöltött pár év raboskodás után 1749-ben életét vesztett, és a helyi kapucinus templom alatti kriptában temették el. A kripta különleges mikroklímája következtében több mint 150 ott eltemetett holttest, köztük Trenk báróé is, mumifikálódott.

Trenk báró hüvelykujja eddig tisztázatlan események következtében került a brünni települési múzeum tulajdonába. A ritka múzeumi darabot a közelmúltban találták meg, ezt követően akadémiai, radiológiai elemzésnek vetették alá. Ezt megtették a kriptában fekvő múmiával is, ezáltal sikerült bebizonyítani a két testrész közti összefüggést. Később a hüvelykujjról ujjlenyomatot vettek, amit 3D-s eljárással egész egészében rekonstruáltak. A szakértők ebben a pillanatban azon dolgoznak, hogy a múmia alapján megpróbálják rekonstruálni a báró eredeti testi alkatát, legalábbis virtuálisan.

„Morfológiai és antropológiai szempontból nincs okunk kételkedni abban, hogy a hüvelykujj Trenk testéhez tartozik” – mondta újságíróknak Petra Urbanová, a brünni Masaryk Egyetem antropológusa. Vizsgálataiban arra a következtetésre jutott, hogy a báró hüvelykujját valaki szimplán – laikusan mondva – „letörte, lecsavarta”.

Történészek úgy vélik, hogy ennek több oka lehetett. Az egyik vélemény alapján a tettes mindent összevetve akarta megszerezni a hüvelykujjon található rózsafűzért. Más vélemény alapján az ok a korabeli misztikumokban is lehetett. A 19. század végén, a tekintélyes visszhangot kiváltó egyiptomi régészeti leletek során mivelhogy a múmiák óriási népszerűségnek örvendtek, és eltérő babonák fűződtek hozzájuk. „Egyetlen elméletre sincs viszont elegendő bizonyítékunk” – mutatott rá Petr Vachut, a brünni települési múzeum szakértője.

Franz von der Trenck báró (1711-1749) nagybátyja volt Friedrich von der Trenck bárónak (1726-1794), a porosz szolgálatba szegődött jól ismert kalandornak, Jókai Mórnál a „porosz” Trenk Frigyesnek.

mti