A Panasonic bemutatta 4K Pro nevű új technológiáját, amely az ultra finom képfelbontásra szolgáló, csúcsminőségű modern 4K Studio Master processzor, valamint a Digital Cinema Initiative (DCI) standard szerint a színskála 98%-át lefedő Wide Colour Phosphor panelek kombinációja.
A hagyományos tévétechnológia minőségi korlátokba ütközik. A nézők ezért már régen megszokták, hogy az otthoni filmnézés ugyan kényelmes, ám az igazi mozikból ismert csúcsminőségtől még sok választja el. Csak moziban lehetett megtekinteni a filmeket olyan minőségben, amilyet a profi alkotók képzelnek el.
A Panasonic azonban a tévékészülékek fejlesztése és gyártása terén mindig arra törekedett, hogy a kép minősége megfeleljen e professzionális igényeknek. A 4K technológia nagyon jelentős lépést jelent e cél felé. A társaság profi AV termékek terén szerzett sokéves tapasztalati háttere, valamint a globális viszonylatban minőségi etalonnak számító plazmatévéink fejlesztése kapcsán szerzett csúcsszínvonalú know-how áll mögötte.
Mi az a 4K Pro?
A Panasonic esetében maga a 4K felbontás csak a csúcsminőségű kép egyik összetevője. A 4K Pro technológia természetesen kihangsúlyoz minden a 3840 x 2160 képpont felbontásból következő előnyt, ugyanakkor azonban számos további modern technikai vívmányt is kínál, különös hangsúlyt fektetve az új paneltípusra és nagyteljesítményű processzorra. Csupán mindezen paraméterek és technológiák kombinációjával jöhet létre az igazán egyedi nézői élmény.
A 4K Studio Master processzor
A 4K Studio Master processzor a fejlesztés kezdetétől a végéig a Panasonic műhelyéből származik. Azzal a céllal jött létre, hogy a kép minősége a lehető legnagyobb mértékben megközelíthesse a profi filmesek elképzeléseit. A fejlesztőknek volt mire alapozniuk – a Panasonic már hosszú évek óta a csúcsszínvonalú képmegjelenítés és a profi AV termékek globálisan vezető piaci résztvevője. Mindezen tapasztalatok mellett a fejlesztés során sikeresen hasznosítottuk a Panasonic Hollywood Laboratory stúdió sokéves tevékenységét és a plazmatévék fejlesztése terén nyert szakmai tapasztalatainkat is. Az eredmény a kép tökéletesen élethű színei, valamint csúcsszínvonalú kontrasztja, fényereje és dinamikája.
Accurate Colour Drive: Az Accurate Colour Drive technológiának köszönhetően először válnak a széles fogyasztói rétegek számára készülő tévékészülékek részévé a Panasonic haladó színfeldolgozási technológiái, pl. a korábban csak professzionális monitorokból ismert 3D Lookup Tables.
A 3D Lookup Tables rendszer a színtér volumetrikus feldolgozását alkalmazza – ha a belépő oldalon megváltozik egyetlen szín, az az összes szín megváltozását eredményezi az adott táblázat kimeneténél. Az eredmény az egyes színárnyalatok határozottan pontosabb visszaadása, mint a hagyományos tévékészülékeknél.
A 3D Lookup Table rendszerrel napjainkban csak a piacon jelenlévő tévékészülékek kis része rendelkezik, s mi több, ezek a feldolgozást többnyire csak a három alap színcsatornában – vörös, zöld és kék – kínálják. Ezzel szemben a Panasonic CR850 és CX800 termékcsaládok modelljei az azúrkék, bíbor és sárga csatornát is használják, aminek köszönhetően 8000 referenciapontot dolgoznak fel (a standard érték mindeközben 100 pont). A színpontosság ennek köszönhetően csak a filmrendezők által a vágótermekben használt professzionális színvonalnak megfelelő.
Tónusátmenetek (Black Gradation Drive): A hagyományos LCD tévékészülékek esetében a háttérvilágítás és tónustelítettség értékek külön-külön kerülnek beállításra 8bites mélységben, ami a szürke 256 árnyalatát jelenti. A 4K Studio Master Processor technológia azonban e két paramétert együtt dolgozza fel, ami az aktuális fényerő függvényében pontosabb tónus-beállítási lehetőségeket jelent. Ezen kívül a rendszer 10bites mélységben dolgozik, így a szürke 1024 árnyalattal rendelkezik. A gyakorlatban ez a kép szempontjából a részletek jelentősen jobb kirajzolását jelenti az árnyékos részeknél, valamint szubtilisabb, pontosabb színátmeneteket a kép sötétebb részein. Nem fenyegetnek tehát a hagyományos LCD tévékészülékekre jellemző uniform, rajzolat nélküli árnyékok.
Megerősített dinamikus terjedelem: A 4K Studio Master processzor támogatja a nagy dinamikai tartományú (HDR) képet, amelynek sugárzására azt követően kerül sor, hogy a részvevő felek megállapodnak a vonatkozó standardok definitív változatai tekintetében. Az említett új technológia keretén belül az új képernyők gazdag szín- és tónustartományukkal a speciálisan létrehozott tartalmat jóval nagyobb fényerő- és árnyéktartománnyal jelenítik majd meg, mint a hagyományos tévékészülékek. A felhasználók tehát várakozással tekinthetnek a határozottabb kontrasztok, teltebb színek, és jóval finomabban kirajzolódó részletek elé.
Panel Wide Colour Phosphor
A 4K Pro rendszer második alapköve a Panasonic CR850 és CX800 termékcsaládjai esetében a 4K Studio Master processzorral elérendő tökéletes szimbiózis érdekében méretre készülő, Wide Colour Phosphor technológiával rendelkező új LED panelek. A Wide Colour Phosphor technológiának köszönhetően e panelek a Digital Cinema Initiative (DCI) standard szerinti színtér 98%-át lefedik.
A már említett 4K Studio Master processzorral kombinálva a látható színek jelentősen nagyobb tartományát jeleníti meg, ami a bőr egyes színárnyalatai közötti harmonikusabb és finomabb átmenetet jelent. Ez különösen érvényes a vörös vagy zöld tónusok által dominált területek esetén. Az egész ismét inkább jobb mozit idéz, mint hagyományos televíziót. Más szavakkal a Panasonic ismét közelít a filmesek fent említett elképzeléséhez, azaz hogy miként kellene a műveiknek kinézniük.
A fényerő és a környezetbarát megközelítés: A Wide Colour Phosphor technológia nem csak élénkebb színeket jelent, hanem határozottan tisztább képet, és egyben takarékosabb üzemet is. Például a hagyományos Quantum Dot panellel összehasonlítva jelen esetben azonos fényerőhöz csak fele annyi energiára van szükség, aminek köszönhetően a Panasonic új technológiája kitűnően alkalmas HDR tartalmak lejátszásához.
(forrás: Panasonic)