A 16-19 éves fiatal lány korosztályt célozza a Huawei Technologies országos pályaorientációs programja, annak érdekében, hogy vonzóvá tegye a nők, lányok részére az IT- és mérnökszakmákat, ezenfelül a technológiai ágazatot. A „Women in Technology” programsorozat részeként a kíváncsiskodók idén első alkalommal négy helyszínen, Győrben, Kecskeméten, Budapesten és Oroszlányban hat alkalomból álló költségmentes műhelyfoglalkozásokon vehetnek részt, amely betekintést nyújt a gyakorlati mérnöki munkába, és az infokommunikációs vállalkozások életébe.
Az Eurostat 2020-as évi információi alapján az Európai Unióban infókommunikációs (IKT) szakértőként foglalkoztatott személyek túlnyomó döntő része férfi volt, és csak mindössze egyötöde, 18,5%-a volt nő. Magyarországon az EU országok közt ez a hányad az egyik legkisebb, mindössze 12,3%, mindent összevetve a nők számának növelése a technológiai területeken előtérbe állított érdekké vált.
A pályaválasztás előtt álló 16-19 éves női korosztály támogatását tűzte ki célul a Huawei Technologies Hungary a globálisan is futó Women in Technology titulussal rendelkező társadalmi programsorozatával, amely egy hat alkalomból álló workshop keretében igyekszik arra ösztönözni a fiatal lányokat, hogy informatikai- vagy mérnökképzést válasszanak. Országszerte négy helyszínen, Győrben, Kecskeméten, Budapesten és Oroszlányban hat csoport indul: a résztvevők egy-egy akadémiai projekt keretében például megismerhetik a folyamattervezést és -irányítást, a kihívást jelentő műszaki feladatokat, és a csapatban gondolkodást, amelyek révén közelebb kerülhetnek napjaink digitálizált mérnöki szerepeinek megértéséhez. Az edukációs program kialakítása a Maker’s Red Box alkotópedagógiai tananyagára épült, aminek érdemben azt jelenti, hogy megtanítsa a digitális és analóg konstrukciók ötletes használatát, azonfelül lehetővé tegye a munka világában is releváns, 21. századi készségek elsajátítását példaként egy marsjáró megtervezésével és munkába állításával. A programsorozat december végéig tart.
A workshopok mellett a tanulóknak lehetőségük nyílik a Huawei a kontinensen kivételes technológiákat alkalmazó Európai Ellátó Központját is meglátogatni Pátyon, hogy mélyebb bepillantást nyerjenek a csúcstechnológia előnyeibe; láthatják, hogy hogyan támogatja az 5G, az AR, a mesterséges intelligencia, vagy egy automatizált szállítórobot a hatékonyabb munkavégzést. Mindemellett a biztonságos internetezéssel és eszközhasználattal kapcsolatos, azonkívül másfajta edukációs előadásokat hallgathatnak meg, ezenkívül kerekasztal-beszélgetéseket, melyek keretében az IKT-iparban dolgozó, sikeres nők osztják meg velük szakmai jártasságaikat.
A Women in Technology programsorozat első alkalmát Győrben, a Mozgékony Interaktív Kiállítási Központban szervezték össze. Az nyitó ceremónián Gecse Mariann, Huawei Technologies magyarországi és nyugat-balkáni kormányzati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója közölte: „A Huawei Technologies mint a planéta talán vezető távközlési és infokommunikációs megoldásszállítója kiemelten fontosnak tartja, hogy népszerűsítse a műszaki területeket a lányok és a nők körében. Példaként, hogy bemutassuk, hogy a mérnök foglalkozás nem száraz és elvont, hanem színes és izgalmas. Ennek egyik leghatékonyabb módja, ha a pályaválasztás előtt álló lányok kisebb feladatok keretében próbálhatják ki magukat mérnök szerepekben.
A társaság globálisan és helyi szinten is nagyszámú olyan projektet támogat, amely konkrétan a nők szerepvállalását igyekszik elősegíteni az IKT szektorban és ez a munkaerőhiánnyal küzdő Magyarország tekintetében is kulcsfontosságú társadalmi és gazdasági érdek.”
Keszthelyi Bernadett, a Mozgékony Interaktív és Élményközpont ügyvezetője kijelentette még: „Igencsak kardinális, hogy a mérnöki területek ne csak fiúk, férfiak részére legyenek különlegesek. Szeretnénk bebizonyítani a foglalkozássorozat keretében, hogy ezek a mérnöki területek izgalmasak lehetnek lányok részére is.”