A Bosch részére a hálózatba kapcsolt műhely, vagyis a „Connected Workshop”, újabb internetalapú szolgáltatásokkal és kiterjesztett valóság (Augmented Reality) alkalmazásokkal közösen alkotja az Automechanika 2016 prezentáció egyik központi témáját. A hálózatba kapcsolt műhely a Bosch 2400 négyzetméteres standján a 9-es pavilonban testközelből is megismerhető 2016. szeptember 13. és 17. közt. A érdeklődők a Bosch legmodernebb megoldásairól a az összes egész órakor szemlélhető termékbemutatók alkalmával is tájékozódhatnak.
Az nagy tudású adatfeldolgozás, az eszközök internete (Internet of Things) és a környezetükkel egyre szélesebb körű hálózati kapcsolatban álló technikák éppúgy jókora lehetőségeket rejtenek a járműszervizek részére is. Segítségükkel gördülékenyebben tervezhetők műhelylátogatások és az egyes szervizmunkák is hatékonyabban szervezhetők. Egy-egy jármű adatai és szerviztörténete már érkezésekor rendelkezésre állhatnak, az adatok automatán továbbítódhatnak a diagnosztikai készülékek közt, a lényeges gyártói információkat mindazonáltal valós időben hívhatja le a szerelő.
A hálózatba kapcsolt műhely: Bosch Connected Repair
A Bosch az Automechanika 2016 tárlaton szemlélteti első ízben Connected Repair szoftverét, amely a műhelyben rendelkezésre álló Bosch diagnosztikai rendszereket köti össze. A járműadatok ezáltal az összes újabb PC-alapú rendszeren is haladéktalanul rendelkezésre állhatnak, az egyszer már azonosított jármű tekintetében ugyanakkor az egyes munkahelyeken mindössze a rendszám vagy az alvázszám (VIN) megadása elengedhetetlen, hogy a jármű minden adata elérhető legyen.
Ezt követően az összes újabb műhelylátogatáskor elegendő a rendszám vagy az alvázszám az azonosításhoz, hogy az összes munkahelyen hozzáférhető legyen a teljes járműtörténet, minden teszteredménnyel közösen. A számítógépes program ezenfelül korszerű járműazonosítást alkalmaz, amely az egyes vizsgáló készülékek specifikus paramétereivel egészül ki. A következő szervizlátogatás alkalmával a rendszer e paramétereket is felhasználja az azonosítás alatt, amivel az egyes munkaállomásokon értékes előkészületi idő takarítható meg, egyszerűsödnek a munkafolyamatok és megelőzhető a munkaműveletek indokolatlan ismétlése.
A fotófunkció támogatásával a műhely pontosan dokumentálhatja a jármű állapotát, és szabványosított, nyomtatható protokollt vehet fel. Az ügyfelek mindent összevetve mindenkor pontosan átlátható tájékoztatást kaphatnak a létfontosságú javításokról.
A program a használható aktiváló kóddal a teljes szervizhálózat részére elérhetővé tehető és a műhely az összes PC-jén futtatható. A megfelelő teljesítmény érdekében a Bosch önálló szerver használatát ajánlja, ahol az egyes járműtörténetek központilag tárolhatók és honnan elvárásoknak megfelelően hívhatók le az egyes munkaállomásokra. A használható szabványos interfészen keresztül a legtöbb márkakereskedő-menedzsment rendszer is csatlakoztatható.
A Bosch Connected Repair alkalmazásával most a Bosch alábbi rendszerei köthetők hálózatba:
- ACS 752 légkondicionáló berendezés szervizmodul
- Esitronic 2.0 / KTS 5xx műhelyszoftver-csomag
- FWA 9000 és FWA 4630 futóműgeometria-állító rendszer
- FSA 500 jármű-rendszeranalízis
2016 végére a következőkben részletezett rendszerek integrációja is valószínű:
- FSA 7xx jármű-rendszeranalízis
- HTD 815 fényszóró-állító berendezés
- BEA 750 és BEA PC DE károsanyagkibocsátás-elemző
Kiterjesztett valóság – kulcsfontosságú információk praktikus időben
A kiterjesztett valóság (Augmented Reality) támogatásával megjelenített kiegészítő információk kulcsfontosságúak a mind komplexebb modern műszaki megoldások világában. A mechatronikusok részére egyre nehezebb a mindennapok munkájához létfontosságú ismeretek megszerzése, emellett alkalmazása. Annak lehetősége, hogy a legfrissebb és leglényegesebb információk a hozzáillő időben lehívhatóvá válnak, mélyebb termékismeretet idéz elő, és fontos időt takarít meg. Az ügyfelek részére mindez jobb javítási minőséget, miközben a műhelynek gyorsabb munkafolyamatokat biztosít. A táblagépet vagy okosszemüveget a járműre irányítva a elengedhetetlen kiegészítő információk a valós képbe integráltan jeleníthetők meg. Ezek éppúgy lehetnek magyarázó szövegek, mint kezelési útmutatók vagy kapcsolási rajzok, háromdimenziós objektumok, ezenkívül fotók vagy videók. A mechatronikusok körében igen kedvelt megoldással a rejtett alkatrészek és kábelezések is megjeleníthetők. A komplex javítási munkák ezáltal 10-15 százalékkal gyorsabban is elvégezhetők. A kiterjesztett valóság újabb ígéretes alkalmazási területei az képzés és a továbbképzés, amellett az értékesítés.
A kiterjesztett valóság kellően nagyteljesítményű és hatékony alkalmazásainak előállítására a Bosch kifejlesztette Common Augmented Reality Platformját (CAP), amellyel a digitális és vizuális tartalmak simán és villámgyorsan integrálhatók példaként műszaki dokumentációkba. A rendszer az egyes platformokon átívelő módon és némely tracking- vagy rendering-technikáktól függetlenül üzemel. A Bosch véleménye alapján az első műhelyek már 2018-tól működhetnek ilyen kiterjesztett valóság alkalmazásokkal.
A legkorszerűbb diagnosztikai berendezések – akárcsak a KTS 560/590 – és a HTD 815 digitális fényszóró-állító rendszer mellett a Bosch standjának újabb termékkülönlegességei az alkatrészek terén a modern M lítiumion motorkerékpár-akkumulátor, ezenkívül a Bosch kormányrendszerek modern, integrált terméksorozata. Mindezeken túl a kis és középméretű vállalkozások részére lett kifejlesztve, modern internetes telematikai megoldások is megnézegethetők lesznek.
A Bosch mellett a Beissbarth, a Robinair, a Sicam és az OTC márkák is a 9-es pavilonban mutatják be legmodernebb fejlesztéseiket.