A magasban termelnének szélenergiát

Szélenergia termelő turbina

A hagyományos szélturbinák mellett készül azok lebegő változata is, egyelőre mobil jelleggel.

Sokat olvashatunk napjainkban a megújuló energia jelentőségéről, a nap- és szélerőművek terjedéséről, amelyek ugyan még mindig jóval drágábbak a fosszilis energiahordozókhoz képest, emiatt pedig komoly állami és helyi támogatásra szorulnak, ám az árak fokozatosan csökkennek, van tehát esély ezek elterjedésére. Egyes cégek a hagyományos, rögzített szélturbinák kiegészítésén dolgoznak, ezt ők a magasban áramot termelő, lebegő változatokkal képzelik el.

Szélenergia termelő turbina
Szélenergia termelő turbina elképzelt képe

Ezen cégek közé tartozik az Altaeros Energies, amely egy érdekes megoldással állt elő. Az általuk BAT (buoyant airborne turbine) névre keresztelt fejlesztés egy lebegő turbina, amelyet egy teherautó vontatott részéhez rögzítenek, közepében egy turbinával, amely a magasban termel áramot – itt a rendelkezésre álló becslések szerint elegendő szélenergia található ahhoz, hogy akár a teljes bolygót ellássuk elektromos árammal, így a kérdés inkább az, hogy ez miként lehet megvalósítható. A BAT a maga részéről egyelőre egy ideiglenes, mobil generátor szerepét töltheti be, amelyet kisebb távoli közösségek, bányák és egyéb ipari létesítmények ellátásánál vethetnek be, ám itt még további tesztekre és némi skálázódásra van szükség.

Szélenergia termelő turbina
Szélenergia termelő turbina a valóságban

A most tesztelt példány egy 30 kilowattos turbina, amelyet 1000 köbméter hélium segítségével 650-700 méter magasba repítenek fel, majd pedig az azon elhelyezett szenzorok, valamint a földi egység számítógépei segítségével automatikusan az optimális irányba fordítanak és igyekeznek azt stabilan tartani. Maga a turbina felfújható, így a helyszínre érkezést követően mindössze néhány alkalmazott révén még aznap üzembe helyezhető, ez a kisebb változat pedig tucatnyi háztartást láthat el kellő energiával – tervezik egy jóval nagyobb, 200 kilowattos példány előállítását is, amely már nagyobb közösségeket és komolyabb ipari létesítményeket is elláthat – nem véletlen, hogy Alaszkában kaptak anyagi támogatást a demonstrációhoz, az első kereskedelmi forgalomba kerülő példányt pedig Fairbanks városában üzemelnék be, ahol elsősorban dízelgenerátorokat váltanának ki. Az ideális szélsebesség 50 km/h körül van, ám a földi egység akár 100 km-es szélben is vissza tudja húzni a turbinát, hogy megelőzze a károsodást.

Érdeklődés mutatkozik a fejlesztés iránt Brazíliából és Indiából is, ahol a hagyományos szélturbinák nem mindig szerepelnek fényesen, bár az még kérdés, hogy valós körülmények és hosszabb ideig tartó üzemelés esetén mennyire lesz problémamentes és egyben gazdaságos a lebegő turbina használata.

(forrás: sg.hu)