Az agrárminiszter pályázati felhívása a génmegőrzési feladatok ellátására

Az agrárminiszter pályázati felhívása a génmegőrzési feladatok ellátására

A génmegőrzéssel kapcsolatos tevékenységek fontosságát elismerve az agrárminiszter a 2018. évi központi költségvetés terhére nyílt pályázati felhívást tett közzé, a pályázatban leírt segédkezés fő célja a mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti termelés hazai növényi biológiai alapjainak, genetikai anyagainak megőrzése, fenntartása és fejlesztése.

A pályázat az Agrárminisztérium honlapján olvasható.

A pályázatban leírt segédkezést az erdészeti növényi genetikai erőforrások, a mikroorganizmusok, idesorolva a termeszthető nagygombákat is, megőrzésére, dísznövények, gyógynövények, aromanövények, illóolajnövények megörökítésére,

gyümölcstermő növények, zöldségnövények megőrzésére, azonkívül szántóföldi növények és szőlő újabb megtartására lehet igényelni.

A támogatásra a nemzeti génvagyon részét képező, a Növényi Diverzitás Centrum által nyilvántartott növényi génkészlettel (beleértve a mezőgazdasági jelentőségű mikroorganizmusokat is), vonal- és fajtagyűjteménnyel, vagy törzsültetvénnyel, törzsgyűjteménnyel ellátott jogi személyek (költségvetési szerv, kutatóintézet, egyetemi intézmény, gazdasági társaság), természetes személyek (mezőgazdasági őstermelők, egyéni vállalkozók, magánszemélyek), közösségi csoportok jogosultak, akik/amelyek tulajdonában levő génkészletek nem minősülnek nemesítői munkagyűjteménynek.

Ennek megfelelően csupán a Nemzeti Fajtajegyzéken nem szereplő fajták és a pályázat mellékletében meghatározott erdészeti fafajok fenntartását és megőrzését lehet támogatni. Erdészeti fafajok tekintetében csak a növénytermesztési hatóság (Nébih) által regisztrált és jóváhagyott tételek támogathatóak. Kivételt képeznek a gyümölcstermő növények és szőlő törzsültetvények.

A pályázatra több mint 90 millió 308 ezer forint felhasználható fel.

Egyszeri, vissza nem térítendő segedelem vehető igénybe a génmegőrzés közvetlen szakmai költségeire.

A pályázatok benyújtásának (postára adásának) végső határideje: 2018. augusztus 31. éjfél (24:00 óra).

Az igényelhető és nyújtható segedelem mértékének alsó és felső határát nem határozza meg az Agrárminisztérium.

A pályázati célok megvalósításához igényelhető támogatási összeg a pályázati adatlap 1. számú mellékletében foglaltak alapján számítható ki.

A támogatásról a döntés – szakértői bírálat és javaslat alapján – az igényeltnél alacsonyabb összegű támogatásra is vonatkozhat, ezenkívül példa nélküli feltételeket is előírhatnak mind a segédkezés felhasználásával (támogatásból finanszírozható költséggel), mind mindazonáltal a pályázat szakmai programjával kapcsolatban.

Az egyes pályázati programról szóló döntés megvalósításával kapcsolatban keletkező költségek 2018. április 1-től kezdődően számolhatók el a hozzájárulás terhére. A nyertes pályázat kiadásait maradéktalanul támogatják, saját forrás megléte nem feltétel. A megítélt támogatási összeg kifizetése, szükség során időbeli ütemezést is magába foglaló, részletes költségterv alapján történik – olvasható az agrártárca honlapján.

MTI