József Attila A település peremén című versével aratott győzelmet Pál Péter lendvai versenyző a magyar nyelv napja alkalmából a budapesti Nemzeti Színházban megszervezett Nemzeti VERSeny döntőjén.
A színház és a Magyar Versmondók Egyesülete együttes szavalóversenyének döntőjén a 18 éves szlovéniai, lendvai versenyző arany minősítést, a Szilágyi Domokos Halál árnyéka című versét előadó 17 éves pécsi Bánki Beni ezüst minősítést, Tóth Benedek 22 éves apostagi szavaló ugyanakkor Fodor Ákos Mikor elmentek című versével bronz minősítést érdemelt a zsűri döntése alapján.
Különdíjat Szabó Regina 17 éves csókai, Kató Hajnalka 24 éves kakasdi és Kiss Boglárka Emma 14 éves berettyóújfalui versenyző kapott.
A szavalóversenyen vasárnap 28 versenyző lépett színpadra, akiknek egy-egy versklipjét is megtekintette a publikum a nap során.
A verseny első három helyezettje az esti Vers a bajnoktól című gálán is fellép az olimpiai, paralimpiai, világ-, Európa- és magyar bajnokok mellett. A Nemzeti Színház nagyszínpadán ezen az estén színművészek helyett sportolók lépnek fel, hogy népszerűsítsék a verset, a kultúrát, a magyar nyelvet.
A Nemzeti VERSeny több mint 200 indulója közt akadt ötéves, de több 90 éven felüli versmondó is; vakok és gyengénlátók, siketek és értelmi fogyatékosok is neveztek határon innen és túl: anyaországi, erdélyi, szilágysági, vajdasági, felvidéki, kárpátaljai magyarok úgyszintén.
A szavalóversenyre a nevezők két magyar költő versével jelentkezhettek, melyek közül az egyiket kellett az első fordulóban vágatlan videón beküldeni. A továbbjutók az általuk választott másik verset dolgozták fel, már videoklip formájában.
A döntőben és a középdöntőben is volt eshetőség közönségszavazásra, mindent összevetve a Nagy-Kálózy Eszter és Bakos-Kiss Gábor színművészek, Lutter Imre előadóművész, Szabó László kommunikációs szakértő és Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke alkotta zsűri döntése és a nézők szavazatai alapján alakult ki a döntős mezőny.
mti