Több mint 100 rövidfilm a Primanima Internacionális Elsőfilmes Animációs Parádén

Több mint 100 rövidfilm a Primanima Internacionális Elsőfilmes Animációs Parádén

Több mint 100 rövidfilm és három egész estés animáció is érzékelhető lesz a Budaörsön október 18-án kezdődő négynapos Primanima Internacionális Elsőfilmes Animációs Rendezvényen, amelyiknek programjában több társadalmi problémákra reflektáló alkotás is megjelenik.

A filmes mustrát október 18. és 21. közt hatodik alkalommal rendezik meg Budaörsön három helyszínen. A versengésre 56 országból több mint 500 nevezés érkezett, amelyből az előzsűri végül 15 elsőfilmet, 21 diplomafilmet és 30 diákfilmet, ezenfelül 34 gyerekfilmet választott ki.

Az információ alapján ebben az évben is markáns darabokkal jelentkeztek a fiatal szerzők, amelyek a témákat nézve terjedelmes társadalmi érzékenységről tanúskodnak.

Az elsőfilmek közt érzékelhető a francia Lucréce Andreae a Cannes-i Filmfesztivál versenyprogramját is megjárt Nagyapa, a rozmár (Grandpa Walrus) című filmje, amely egy család gyászát tárja a közönség elé groteszk módon. Ebben a kategóriában versenyzik a svájci Anete Melece Analízis Paralízis (Analysis Paralysis) című filctollrajzokat idéző animációja is, ahol egy kertész egy titokzatos bűnügyet próbál felgöngyölíteni.

A diplomafilmek közt a magány elviselhetetlenségét jeleníti meg Wunder Judit Kötelék című animációja, amit beválogattak az Annecy-i Filmfesztivál versenyprogramjába is, azonfelül amely idén megnyerte a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál fődíját.

Érzékelhető lesz Lovrity Anna Kata diplomafilmje, amely idén a Berlinálén mutatkozott be: a stilizált látványvilágú Vulkánsziget egy fiatal tigrislány szimbolikus történtén át a nemi zaklatás témájáról szól. Az elmúlt év egyik jókora közönségkedvence a lengyel Renata Gasiorowska Punci (Pussy) című alkotása, amely klasszikus látványvilággal, de annál több humorral tárja a közönség elé egy fiatal lány örömszerzését.

A gyerekfilmek versenyében vetítik például A rossz idő című László Noémi vers adaptációját, emellett az Valahány király, annyi mese című, közkedvelt korunkbeli mesekönyvekből készülő rajzfilmsorozat második epizódját, A bújócskakirályt.

Az internacionális mezőnyben olyan csodás filmek kaptak helyet, mint a cseh Felkoppintó című rajzfilm, amely egy ébresztőként dolgozó öregember különös életét szemlélteti, vagy A kerek hasú farkas, mely egy állandóan éhes farkas megpróbáltatásairól szól.

Az ismertető alapján 2017-ben a Primanima internacionális zsűrijének tagja a Svájcban élő olasz Mauro Carraro, aki nagyon sok díjnyertes, szerzői 3D-s animációs rövidfilm alkotója, Durst György, a Balázs Béla Stúdió egykori gyártásvezetője és a Mediawave Parádé filmes szekciójának vezetője, ezenfelül Lana Tankosa Nikolic a neves dán animációs iskola, a viborgi The Animation Workshop nevelési mestere.

A találkozó keretében a Primanima fődíja mellett kiosztják a kiváló adottságokkal megáldott magyar alkotónak járó George Pal-díjat, mindemellett a leginkább közkedvelt magyar animációnak járó Macskássy Gyula-díjat. A múlt évben hozott létre Csermák Tibor-díjat a leginkább közkedvelt gyerekfilm kapja, ezen kívül többek közt jutalmazzák a legjobb elsőfilmet, a legjobb diplomafilmet, amellett a legjobb vizsgafilmet, emellett a diákzsűri és a hangzsűri is kijelöli kedvencét.

A parádén a versenyfilmeken kívül idén három egész estés animációt láthat a nézők, amelyek mind a rendezők debütáló nagyjátékfilmjei. Michael Dudok de Wit Oscar-jelölt alkotása, a távol-keleti és az európai vonásokat kombináló A vörös teknős részben a Kecskemétfilm stúdiójában készült; Claude Barras árvaházban játszódó, gyerekeknek is szóló bábfilmje, az ugyancsak Oscar-jelölt Életem Cukkiniként, illetve Sébastien Laudenbach Grimm-adaptációja, a jellegzetes, festői látványú Levágott kezű lány.

A rendezvényen az elismert animációsfilm-rendezőpáros, Vácz Péter és Joseph Wallace fog műhelyfoglalkozást tartani, amelyen a résztvevők elsajátíthatják, hogy miként lehet a legegyszerűbb konstrukciók hozzájárulásával bábanimációt készíteni.

A Primanima programjainak Budaörsön a Jókai Mór Művelődési Centrum, a Zichy Major és a BAB – Budaörsi Animációs Bázis és Ötletes Tér házigazdája. A fesztiválra beválogatott gyerekfilmverseny alkotásai a Budaörsi helyszínnel párhuzamosan Székesfehérváron, Sopronban, Szekszárdon, amellett határon túli településeken Csíkszeredán, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön is láthatók lesznek.

mti