A magyar kultúra napja – A Kultúra Lovagja címeket osztottak ki

A magyar kultúra napja – A Kultúra Lovagja címeket osztottak ki

A Kultúra Lovagja címeket osztottak ki a magyar kultúra napja alkalmából tartott ünnepi gálán. A fővárosi Honvéd Kulturális Központban nyolc országból érkezett 36 lovagot avattak.

“Olyan eszményi emberek kapják a Kultúra Lovagja elismerést, akik nemcsak az egyetemes és magyar kultúrát őrizték, ápolták évtizedeken át, hanem rengeteget tettek a közösségünkért egy emberöltőn keresztül, alázatos és következetes munkával” – mondta beszédében Fülöp Péter, az Emmi művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkára.

A magyar kultúra napja alkalmából már 24. alkalommal megszervezett gála két fővédnöke Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Fekete Péter, az Emmi kultúráért felelős államtitkára volt. Az utóbbi nevében megszólaló Fülöp Péter kiemelte: minél jobban ismerjük az egyetemes vagy a származásunk szerinti kultúrát, annál gazdagabban érezhetjük magunkat a kultúra adta és jelentette biztonságban.

A honvédelmi tárca vezetése nevében felszólaló Erdélyi Lajos, a HM humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára nyomatékosította: az együttes kultúra tulajdonképpen egy nyelv, egy titkos szövetség szimbólumrendszere, melyet csak mi értünk, ez az ember legértékesebb tulajdona.

“A katonák is hozzájárultak a magyarság kulturális fejlődéséhez, a magyar kultúra napja gálát megálmodó és megalkotó két szervezetet, a Honvéd Kulturális Egyesületet és a Falvak Kultúrájáért Alapítványt is katonák alapították és pillanatnyilag is vezetik. A katonakultúra és a katonák által képviselt művészeti tevékenység szélsebesen és feltétlenül a közművelődés részévé válik” – hangoztatta Erdélyi Lajos.

A magyar kultúra napja gála 24 éves múltra visszatekintő esemény, amely az anyaországban, a Kárpát-medencében és a diaszpórában funkcionáló közösségi csoportok együttműködésével valósul meg. Az esemény keretében egy vajdasági, egy felvidéki és egy magyarországi ifjúsági közösség Örökség serleg elismerésben részesül. Az ez évi gála díszvendége Bácska volt.

A Kultúra Lovagja elismerést azok kapják, akik határon innen és túl, szűkebb vagy tágabb közösségükben önzetlenül, áldozatos munkával, magas színvonalon szolgálják a magyar kultúrát. A címre évente pályázat útján közösségi csoportok és önkormányzatok állítanak jelölteket. Az elismertek oklevelet, kitűzőt és nyakdíszt kapnak, nevüket beírják a Kultúra Lovagjainak aranykönyvébe. Az avatás a történelmi díszőrség által őrzött Szent Korona másolatának jelenlétében történik.

Az avatott lovag közt van mások mellett Micsik Béla törökbecsei (Szerbia) hitoktató, népzenész, Joszif Bozsuk nagybocskói (Ukrajna) polgármester, Ulrich Moritz eislebeni (Németország) szinkrontolmács, Balázs Géza nyelvész, Benkő László zenész, Ember István MÁV-alkalmazott, Farkas Veronika révkomáromi (Szlovákia) művészettörténész, Léphaft Pál nagybecskereki (Szerbia) grafikus, Prokopp Mária művészettörténész, Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökég Intézet irányítója, Tarics Péter külpolitikai újságíró és Vörös Árpád táncművész.

A magyar kultúra napját 1989 óta ünneplik január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat alapján Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be Szatmárcsekén a Himnuszt.

mti